Co jíst po cvičení?

IMG_20160225_073421
Cvičení je skvělá věc:

  • přispívá ke spalování kalorií
  • posiluje Váš organismus
  • zvyšuje Vaši kondici!

Nic, co by se Vám nelíbilo! Pro spoustu lidí je problém v tom, že cvičí hodně, ale nevidí žádné změny nebo se příští den cítí velmi unavení. Určitá únava a ztuhlost je dobrá, ale chronické napjatosti a ztuhlosti svalů lze předejít správnou výživou po cvičení.

Při cvičení Vaše tělo usilovně pracuje, aby Vám dodalo energii, a je také v přetíženém stavu, protože cvičení je náročné. Když přestanete cvičit, Vaše tělo má zvýšenou hladinu kortizolu; to je stresový hormon, který může další den vést k pocitu unavených nohou a k letargii.

Abyste tomu předešli, 15–20 minut po cvičení konzumujte sacharidy. Takové načasování konzumace sacharidů přispívá ke snížení hladiny kortizolu a k redukci hmotnosti. Mnoho lidí si myslí, že jíst po cvičení je špatné, protože tělo spaluje tuky. To není pravda a v této době je důležité tělu dodat potravu, a tím mu pomoci usnadnit hubnutí.

Důležitější je zvolit, co jíst a v jakém množství. Většinou stačí 25 g sacharidů. Vždy doporučujeme celé potraviny, pokud je to možné, takže ideální je banán průměrné velikosti, který se snadno konzumuje.

Důležité jsou také bílkoviny, které pomáhají tělu zotavit se po právě absolvovaném cvičení bez ohledu na to, zda se jedná o kardio nebo posilovací cvičení. Pokud jste prováděli namáhavé posilovací cvičení, budete potřebovat více bílkovin, asi 20 g, ale i po kardio cvičení budete potřebovat alespoň 10 g.

Zde je skvělou volbou NUTRILITE™ All Plant Protein. Tento prášek smícháte s vodou (nebo jiným nápojem) a máte perfektní dávku bílkovin. Je třeba si zapamatovat jednu klíčovou věc. Jedná se o doplněk Vašich běžných jídel a potravin; nejde o náhradu jídla a normální jídlo byste neměli vynechávat.

Toto neplatí pro méně namáhavá cvičení, jako je jóga, pilates, chůze. Po takovém cvičení je důležité doplnit voduelektrolyty, zejména pokud provozujete tzv. horkou jógu, jako je bikram. Pak byste měli dodržovat běžný denní stravovací režim, protože po cvičení tak nízké intenzity není třeba dodávat organismu nic navíc.