Do svého každodenního programu začleňte cvičení!

Ať už jste doma, v práci nebo trávíte volný čas, technické vymoženosti nás uvolňují od fyzické námahy a obecně činí život snazším. Když se chceme někam dostat, zřídkakdy se rozhodneme jít pěšky nebo jet na kole. Raději jedeme autem, autobusem nebo použijeme jiný dopravní prostředek. Život nebyl nikdy pohodlnější, avšak pohodlí si vybírá svoji cenu. A tou cenou je nedostatek pohybu.

Náš pohodlný životní styl nás také činí čím dál neschopnějšími vyrovnat se s fyzickou a mentální zátěží a negativně ovlivňuje naše srdce i krevní oběh. A u mnoha z nás jde váha během let nedostatečného pohybu postupně nahoru. Je to proto, že když necvičíme, potřebujeme také méně energie – dokonce méně energie, než přijímáme ve stravě.

Proto doporučujeme každý den větší množství pohybu. A to nejen v průběhu programu na snižování hmotnosti, ale také později, a to pravidelně. To neznamená, že se od Vás očekává, že se ihned zapíšete na každodenní cvičení ve fitness centru. V závislosti na Vašich dosavadních sportovních aktivitách Vám radíme, abyste začali Váš nový program zvolna.

Ale začít můžete ihned každodenním větším množstvím pohybu. Zde je několik návrhů:

  • V době oběda nebo večer jděte na krátkou procházku. Zjistíte, že jít ven a nadechnout se čerstvého vzduchu Vám dodá novou energii.
  • Do práce nebo na nákupy např. choďte pěšky nebo jezděte na kole. Nebo alespoň vystupte z autobusu o dvě zastávky dříve a zbytek cesty jděte pěšky.
  • Vyhýbejte se výtahům a používejte schody jako cvičební nářadí.
  • Během komunikace si stoupněte! Když telefonujete nebo něco s někým projednáváte, nemusíte u toho sedět. Někdy je také lepší prohovořit věci na procházce.
  • Nebo co třeba tanec? Až budete doma, pusťte si nějakou hudbu a pohybujte se do rytmu. Nejenže to prospěje Vašemu tělu, ale také Vám to zvedne náladu.
  • S rodinou či přáteli si na víkend naplánujte cyklistický nebo turistický výlet.

Abyste se ujistili, že Vaše dobré úmysly nezůstanou jen dobrými úmysly, sepište si své vlastní nápady na každodenní fyzickou aktivitu na malé papírky a dejte je na místa, kde je určitě uvidíte: na zrcadlo v koupelně, na ledničku, na věšák s klíči nebo do peněženky.

Určitě budete mít i vlastní nápady, které krásně zapadnou do konkrétního programu Vašeho dne. A i kdyby tento nápad přinesl jen minutu nebo dvě pohybu navíc, nezapomeňte – i to nejmenší se počítá!cad1c54c-2e39-4cc9-9852-6b9defe94ea2