Zázrak jménem chůze

Vzhledem k tomu, že mám TEPky (totální endoprotézy) obou kyčelních kloubů a nemůžu už běhat, hledala jsem jakousi náhradu ve formě vhodného sportu pro mě, protože bez něj zkrátka neumím být.

Našla jsem koloběžku, což je fakt super záležitost. Koloběh je opravdu hoooodně náročný a perfektně zlepšuje fyzičku, zpevňuje střed těla a má mnoho dalších bonusů. Ale já prostě miluju ten nádherný pocit vyšťavení a následné úlevné koupele.

Nicméně jsem hledala další alternativu v procesu hýbání se a shodou okolností natrefila na profi trenéra Petra Marka z Bruntálu.

Vyhecovala jsem ještě jednoho kamaráda a vydali jsme se na první trénink. Já frajerka s doměním, že když chodím s hůlkami již nějakou dobu, tak že to dělám správně a pokud snad ne, tak jsou to jen drobnosti, které mi trenér opraví.

Ooooo, jaké bylo moje překvapení, když jsem zjistila, že pokud jdu správnou technikou, je ten pohyb celkově o poznání někde jinde. A měla jsem pocit, že jsem zapojila snad všechny svaly v těle. 🙂 A samozřejmě i ten následný pocit byl hodně jiný, než doposud, kdy jsem sice chodila dost, ale v laickém provedení. 🙂

Takže se mi potvrdilo, že najít vhodného trenéra, který zná, umí, má skvělou fyzičku a navíc je nesmírně trpělivý, je pro mě mega výhra.

Slyšeli jste už o Hippokratova výroku, že „procházky jsou nejlepším lékem pro člověka?“

A že procházky v kombinaci s kvalitním spánkem a zdravou stravou nám mohou pomoci vyhnout se lékařům úplně?

Už tak málo, jako je každodenní 15 až 30minutová procházka, dokáže drasticky změnit naši postavu a zdraví. Platí to jak o zdraví těla, tak o zdraví mysli.

Kromě toho je chůze zcela zdarma, lehká a nenáročná.

Koukněte na seznam deseti věcí, které nám přináší pravidelná procházka, a tím doslova změní vaše tělo.

A jaké že tedy má pravidelná chůze benefity pro nás?

  • Vytváří pozitivní změny na mozku – předchází vzniku demence, funguje jako prevence tolik obávané Alzheimerovy choroby, odbourává stres a udržuje poměrně vysokou hladinu endorfinů (hormony štěstí) v našem těle
  • Zlepšuje zrak – chůze výrazně pomáhá naším očím chránit se před vznikem glaukomu, snižuje nitrooční tlak, který bývá často příčinou zeleného zákalu.
  • Zvyšuje kapacitu plic – chůze zvyšuje okysličení krve, trénuje plíce a rovněž odvádí z těla metabolické odpadní látky. Větší hloubka dechu také může napomoci některým onemocněním dýchacím, jako jsou astma nebo dušnost.
  • Předchází problémům se srdcem – snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu a zlepšuje krevní oběh, je prevencí infarktu a mrtvice
  • Zlepšuje trávení – pravidelná denní chůze velmi výrazně snižuje riziko rakoviny tlustého střeva
  • Pozitivně ovlivňuje slinivku – možná není snadné tomu uvěřit, ale procházky, zejména v přírodě, jsou prevencí cukrovky mnohem účinnější, než běh. Jistý výzkum ukázal, že během šestiměsíčního testovacího období se ve skupině chodců zlepšila tolerance glukózy (absorpce glukózy buňkami) téměř šestinásobně, než ve skupině běžců
  • Rýsuje a tónuje svaly – vytónovaní svalů a hubnutí lze dosáhnout i pomocí obyčejné chůze. Provedení 10 000 kroků se vyrovná intenzivnímu cvičení v tělocvičně, hlavně pokud do toho začleníme intervaly chůze do a z kopce. Výhoda chůze je navíc v tom, že nevyžaduje žádný čas pro zotavení. Jinými slovy, nehrozí při ní svalová horečka a vy nevynecháte zítřejší cvičení kvůli nadměrným bolestem.
  • Zpevňuje klouby a kosti – procházky dodají našim kloubům vetší pružnost, zabrání ztrátě kostní hmoty a dokonce sníží riziko zlomenin. Doporučuje se pravidelná, středně intenzivní třicetiminutová chůze každý den. Takto si snížíme bolesti kloubů, ztuhnutí svalů i záněty.
  • Ulevuje od bolestí zad – procházky se mohou stát doslova zachránci života pro lidi, kteří mívají silné bolesti zad při intenzivnějších cvičeních. Jelikož chůze má nízkou intenzitu, nebude vyvolávat tak velké bolesti a nepohodlí v páteři jako například běh. Chůze navíc přispívá k lepší cirkulaci krve v rámci páteřních struktur a také zlepšuje držení těla a pružnost obratlů, které jsou pro zdravou páteř velmi důležité.
  • Zklidňuje mysl – je dokázáno, že chůze zlepšuje projevy deprese, smutku a vyčerpání u pacientů, kteří trpí těmito duševními problémy. A pokud si dáme procházku spolu s přítelem nebo partnerem, její efekt při zlepšování nálady bude o to silnější.

Zdroj: Vylectese.cz

Takže jsem moc ráda, že jsem se do Nordic Walking obula trošku více a věřím, že zanedlouho budu vidět i markatní výsledky.

Kdo se přidá? V partě stejných nadšenců je větší sranda.