Poslední roky se stala výživa a otázky kolem ní častým tématem nejen u odborné, ale i laické veřejnosti. Proč? Z jakého důvodu?
Protože jsme ze všech stran zahlcováni nejrůznějšími informacemi, které se zároveň neustále mění. Jednou je mléko zdravé, pak zase ne…A tak je to s téměř každou potravinou.
Dovolím si s vámi sdílet, jak to vnímám já.
Pro mě je nejdůležitější, jakou a kolik energie a zároveň využitelnou výživovou hodnotu získá mé tělo z daného jídla.
Ale čím více energie musí tělo vynaložit na trávení, tím méně energie mu zůstane. Pro trávení většiny potravin průměrného člověka je naneštěstí potřeba téměř tolik energie, kolik jí obsahuje dané jídlo. Takže většinou jsme pak po jídle unavení a bez energie. Máte to taky tak?
Já se tomu snažím systematicky vyhýbat již několik let. Jak? Právě výběrem stravy.
Velmi se mi líbila hláška mé oblíbené spisovatelky new-age Louise Hay: „Co roste, to jím, co neroste, nejím. “
Z toho jasně vyplývá, že je fajn jíst především potraviny, ne výrobky. Tzn. že jím ovesné vločky (hlavně nevařené, ale přes noc namočené, protože pak v nich zůstanou živé enzymy, které nám opět napomáhají s trávením a tělo si enzymy nemusí vyrábět, ale využije je přímo z dané potravy), ale nejím kupované müsli, plné cukrů a různých nepřirozených přísad.
Pokud se chceme zabývat pouze nutriční hodnotou potravin, nalezneme tyto informace na obalu. Z nichž ovšem vyplývá, co dané jídlo obsahuje, ale již ne, co z něj získáme. Pokud bychom se drželi pouze předpokladu, že čím více kalorií zkonzumujeme, tím více energie naše tělo získá, nebude to právě nej… Určitě je nám jasné, že tomu tak není, protože pak by lidé s nejvyšším množstvím energie byli strávníci ve fastfoodech. 🙂
Pokud konzumujeme jídlo s vysokou energetickou hodnotou, vůbec nám to nezaručuje více energie pro nás.
V dnešním uspěchaném světě jsme stále bombardováni na každém rohu potravinami bez téměř jakékoliv výživové hodnoty. Průmyslově zpracované potraviny, různé polotovary a výrobky hltáme zejména kvůli našemu vlastnímu pohodlí. Ono je to skutečně jednoduché koupit si cokoliv a při čtení sms, mailů, či řízení auta do sebe naházet a vůbec nevnímat co, a hlavně, jak se po snědení takové stravy cítíme.
Schválně – co kdybyste zkusili si jeden jediný den všímat svého těla. Jaké vám dává signály, jak k vám láskyplně promlouvá? Jak nám sděluje, které jídlo mu dělá dobře a získá z něj sílu a ze kterého mu naopak není vůbec dobře, nebo naprosto ztrácí mnoho sil při jeho trávení? Možná byste se divili…
Naše tělo k nám skutečně promlouvá celý život a věřte, že v každém okamžiku dělá pro nás to nejlepší, co umí. Napravuje většinou naše chyby, někdy i fatální. Znám osobně několik lidí, kteří vědí, že jim třeba česnek dělá problémy, nebo po buchtě pálí žáha, ale když ono to tolik chutná, tak si pak raději vezmou prášek a zatíží tělo ještě navíc chemikálií, než aby raději následovali pokyny svého těla.
Co je tedy řešením? Hlavně konzumace lehce vstřebatelných potravin v přírodním stavu, které mají vysoký podíl živin.
A to ze 3 hlavních důvodů:
Takže – zapojme svůj selský rozum při nakupování a přípravě jídla. Rozhodně vás nenabádám, abyste se stali askety, ale zamysleme se:
Co je pro nás přínosné?
V jakém stavu – vařené, nebo spíše syrové (tepelně neupravené jídlo, či pouze do 42 st C, aby byly zachovány živé enzymy)?
Jídlo spíše výživné, nebo plné chemikálií, tuků a cukrů?
Každému samozřejmě vyhovuje něco jiného, jen myslím, že je fajn se opravdu na své tělo nacítit a „poslechnout“. A to opakovaně, až se nám z toho stane skvělý návyk. A naše tělo nám poděkuje a bude sloužit ještě věrněji.
Jo a když se podíváme do přírody – už jste někdy viděli zajíčka pobíhat v lese s kastrolem? 🙂 Živí se čerstvými a přírodními dobrotkami. A jsou zdraví, veselí a hraví. 🙂
Tak pojďme také takovými být.