Chutě: Co se za nimi skrývá a jak si je nechat zajít

Asi každého někdy „honila mlsná“ – ta náhlá, neodolatelná chuť na něco sladkého. A i když víte, že pokud se jí poddáte, nepřiblížíte se Vašemu cíli, je velmi těžké jí odolat.

Ale když pochopíte, jak tyto chutě fungují, možná je dokážete snáze zahnat, až se zase objeví.

 

Odkud se tyto chutě berou?

Buňky v našem těle, zejména mozkové buňky, potřebují glukózu (druh cukru), aby mohly správně fungovat. Pokud hladina cukru v krvi klesne pod určitou úroveň, mozek vyšle poplašný signál. Tehdy začnete toužit po něčem opravdu sladkém. Po snědení takové sladké svačinky vystřelí hladina cukru v krvi vzhůru, ale je až příliš vysoká. Tělo reaguje tím, že uvolní velké množství hormonu inzulínu. Hladina cukru v krvi pak náhle poklesne a mozek vydává poplašný signál znovu, a začarovaný kruh tak pokračuje.

 

Co můžeme s chutěmi udělat?

S chutěmi se nejlépe vypořádáme tak, že si je nebudeme vůbec připouštět. Udržujte hladinu cukru v krvi na stabilní úrovni a zabraňte jejím náhlým výkyvům tím, že budete v pravidelnou dobu konzumovat výživná jídla. Je vhodné konzumovat jídla, která obsahují bílkoviny a vlákninu, např. jogurt s ovocem, tenké plátky celozrnného chleba s lehkým tvarohem, nebo salát s masem, rybou nebo mořskými plody.

 

Co když i tak budu mít na něco chuť?

Zde je několik tipů, jak si ji nechat zajít:

  • Vypijte šálek čaje nebo sklenici teplé vody se šťávou z limetky nebo citronu.
  • Přičichněte si k vanilce. Vědci zjistili, že vůně vanilky zahání hlad.
  • Běžte se projít. Čerstvý vzduch osvěží Vaši psychiku a začnete myslet na něco jiného.

 

Popřemýšlejte sami a třeba přijdete na další tipy k zahnání těchto chutí. Můžete si sestavit seznam vlastních tipů, který budete nosit všude s sebou jako připomínku – až budete mít zase na něco chuť, stačí, když se podíváte do Vašeho seznamu.