Jakmile se zformují zlozvyky v jídle, může být těžké se jich zbavit. Prvním krokem je proto uvědomit si věci, které možná děláte bez přemýšlení a které Vám kazí Váš plán na snížení hmotnosti. Možná poznáte některé z těch nejčastějších.
Ve většině moderních společností je jídla dost a je dostupné až v nadměrném množství. Díky tomu jsme neustále vystaveni pokušení a večer nejsme schopni říct, kolik jsme toho vlastně snědli. Zkuste si denně psát poznámky o tom, co jíte, i kdyby Vám to přišlo nedůležité. Pokud zjistíte, že během dne jíte nepravidelně, zkuste se omezit na tři až pět jídel denně. To Vám může pomoci ušetřit spoustu kalorií.
Naše stravovací návyky neurčuje jen náš hlad. To, jak jíme, představuje naučené chování, které je často ovlivněno naší náladou. Zde nabízíme pár tipů co dělat, když se dostanete do tří nejběžnějších situací, kdy se najíte kvůli momentální náladě.
Pro mnoho lidí je život stále víc hektický, často jíme a současně děláme něco jiného. Pokud dovolíme, abychom jedli ve spěchu, hrozí nám nejenom přejídání, ale také se připravujeme o možnost vychutnat si požitek z jídla naplno. Budete-li jíst pomalu a soustředit se na jídlo, dokážete si včas všimnout, kdy už máte dost, a bude Vám stačit menší porce.
Klíčem k zachování rozumných stravovacích návyků je kontrola velikosti porce, kdykoli je to možné. Když nejíte doma, požádejte o poloviční porci nebo si vybírejte malá jídla, například jen polévku. Když si jídlo dáváte na talíř doma, nezapomínejte, že přeplněný talíř znamená přeplněný žaludek. Dávejte si jen takovou porci, která se pohodlně vejde doprostřed talíře.
Každou minutu, kterou strávíme aktivně, spalujeme kalorie. Snažte se tedy najít nové možnosti, jak se hýbat.