Zbavte se stresu

95532cf6-fe27-4ddc-880a-c5fe6fbad000

Snažíme se zvládnout všechno – pochůzky, nákupy i práce v domácnosti. Často se zdá, že je toho na nás v domácnosti moc.

Tomuto jevu se říká stres. Stres je ve skutečnosti signál, který tělo vysílá, když se cítí v ohrožení. Zrychlí se nám srdeční tep, do svalů se uvolní energietělo je připraveno k akci. Stresové situace, do kterých se dostáváme při moderním způsobu života, ale vyžadují tento druh energie jen zřídka. Naše svaly tak zůstávají v napětí a cítíme se unaveníutahaní.

Stres může být také příčinou mnoha civilizačních chorob, především srdečních.  Může také spustit „přejídání ze stresu“, což je problém, se kterým se většina z nás v nějaké podobě již setkala – ve snaze zbavit se stresu se cpeme nezdravými jídly. Jediným řešením této situace je zbavit se stresu. Nabízíme Vám několik účinných způsobů, jak dostat stres pod kontrolu.

1. Hledejte příčiny stresu

Stanovení hlavních příčin, které způsobují stres, je prvním krokem v přípravě Vašeho protistresového plánu. Jakmile si ujasníte, co Vám dělá starosti, bude pro Vás mnohem snadnější s tím něco udělat.

Jste například ve stresu, když je v bytě nepořádek. Řešení: Nechte ostatním slušný vzkaz se seznamem prací, které je třeba doma udělat.

2. Relaxační cvičení

Stresu se bohužel někdy nevyhneme. Proto by pro Vás mělo být prioritou dopřát si občas trochu odpočinku. Najděte si chvilku, ve které se od všeho odstřihnete a budete se vědomě věnovat relaxaci. Když svému tělu dáte příležitost uvolnit se, nepříjemné pocity způsobené starostmi v práci, domácnosti a jinde, zmizí. Takže se natáhněte a několikrát se zhluboka nadechněte. Zkuste přitom použít nějaký esenciální olej, například levandulový či eukalyptový, které mají prokazatelně zklidňující účinek.Toto je mentální cvičení, které můžete provádět všichni společně. Zavřete oči a představte si, že jste někde na výletě. Jedna osoba je ostatním průvodcem a popisuje překrásné místo. Provází všechny ostatní a popisuje barvy, vůně i zvuky. Každý si v duchu vytvoří vlastní představu navštíveného místa. Cvičení ukončí průvodce slovy: „A teď se vraťte domů!“. Všichni potom pomalu, po jedné nebo dvou minutách, otevřou oči. Zkuste to a budete překvapeni, jak svěže se budete cítit.

3. Udělejte si na sebe čas

Mnoho lidí trpí stresem i ve volném čase.

Chcete například strávit nějaký čas společně s rodinou, zajít do posilovny a ještě potřebujete nakoupit.

Říkáme tomu „volný čas“, ale často si v tomto volném čase moc neodpočineme. Snažte se na chvilku vědomě vypnout. Dejte si šálek čaje, přečtěte si zajímavou knížku, nebo si dejte teplou koupel. Naučte se říkat ne. Vaši přátelé a rodina to pochopí.

4. Rozvrhněte si čas

Pokud si den dobře rozvrhnete, můžete se z velké míry stresu vyhnout. Naplánujte si na všechny činnosti dost času a vyhraďte si také čas na přesun z jednoho místa na druhé. Snažte se svůj denní rozvrh nepřetěžovat. Některým lidem pomáhá, pokud si sepíší seznam věcí, které je potřeba zařídit. V průběhu dne pak můžete jednotlivé věci ze seznamu odškrtávat.

Zaveďte doma určitá pravidla, například čas, kdy se budou dělat pravidelné práce v domácnosti. Můžete také sepsat nákupní seznam a jít nakupovat společně.