Když nám naše pocity komplikují život

Nejíme vždy jen tehdy, když jsme hladoví. Někteří lidé jedí, když jsou nešťastní, znudění, veselí nebo vystresovaní. Snaží se tak své pocity ovlivnit jídlem, aby obnovili svou duševní a tělesnou pohodu.

V případě šťastných emocí může jídlo pomoci udržet si pozitivní stav mysli nebo ho dokonce upevnit. V případě negativních pocitů doufáme, že se díky jídlu budeme cítit lépe. Psychologové říkají, že pomocí jídla můžeme regulovat emoce.

Všichni si – i když možná podvědomě – vytváříme své osobní zvyky a volíme pro určitý stav mysli určité jídlo. Mnozí dospělí, když byli dětmi, nacházeli potěšení v jezení čokolády nebo to v nich vyvolávalo radost a tato asociace v nich zůstává.

Možná znáte situace, které se běžně v životě vyskytují, kdy jíte, abyste překonali nudu, otrávenost nebo stres nebo abyste se nějak rozptýlili. Napětí v práci nebo ze zkoušek či vyšetření nás často dožene k tomu, že rychle posvačíme cokoli, co je na dosah – impulzivně a nekontrolovatelně, aniž bychom si jídlo vychutnali. A to je přesně ten druh chování, který může v dlouhodobém horizontu vést k problémům s váhou.

Z toho důvodu – dříve, než se do toho skutečně pustíme – bychom byli rádi, kdybyste byli citlivější na to, jak jsou Vaše pocity důležité, když dojde na jídlo. Jedině když si budete plně vědomi zapojených mechanismů, můžete se jim vzepřít.

Rozpoznání drobných rozdílů

Naučte se rozpoznávat různé pocity hladu.

Fyzický pocit hladu, když tělo neodkladně potřebuje energii.

Pocit hladu, kdy se chcete najíst, abyste vykompenzovali své emoce.

Jak můžeme rozpoznat „skutečný“ hlad, kdy potřebujeme jídlo na tvorbu energie? Odpověď je následující: naše schopnost se soustředit klesá, hladina energie se snižuje a my si jsme stále více vědomi svého prázdného žaludku. Tehdy je načase se najíst, abychom byli schopni podat ten nejlepší výkon.

Pocit hladu vyvolaný emocemi lze rozpoznat na základě toho, jak přichází náhle a jak je extrémně naléhavý. Většinou ho vnímáme jako chuť na konkrétní jídlo. Pokud se tomuto pocitu poddáte, často se najíte, aniž byste si toho byli téměř vědomi. Dříve, než si to uvědomíte, máte jídlo v sobě a často máte pocit viny.

A netrvá dlouho a znovu pleníte ledničku, aniž byste se sami sebe zeptali, proč máte hlad. Ale to je přesně ta otázka, která je důležitá, pokud chcete dostat svoji hmotnost pod kontrolu.

A proto dříve, než otevřete ledničku, zeptejte se sami sebe:

  • Jaké pocity přesně mě k ledničce přivedly? Co je za mým předpokládaným hladem? Mohlo by jít o touhu po chvále, uznání nebo nějaký způsob rozptýlení?
  • Jakým jiným způsobem se mohu potěšit: co třeba procházka nebo rozhovor s partnerem či přítelkyní nebo co si třeba poslechnout hudbu?

Po dobu několika následujících dní pokaždé, když si půjdete pro něco k jídlu, a to zejména mezi hlavními jídly, zamyslete se nad tím a zeptejte se sebe sama na důvod.

  • Z jakého důvodu/na základě jakého pocitu jsem něco snědl/a?
  • Jakou alternativu k jídlu jsem našel/la?