Zdraví je pro každou ženu velmi rozmanitá cesta, která přináší mnoho specifických fází a nejrůznějších potřeb.
V tomto článku bych se ráda ponořila hlouběji do světa bylinek a podívala se na to, jak nám mohou konkrétní bylinky pomoci na naší cestě za zdravím, od puberty až po menopauzu.
Bylinky se opírají o dlouholetou tradici lidového léčitelství i o poznatky z nových vědeckých výzkumů. Bylinky doprovází a fascinují nás, ženy, už po celé generace. Pamatuji si i na moji babičku, jak moc se věnovala bylinkám a vařila nám z nich nejrůznější čaje.
Vím, že nám bylinky umí nabídnout přirozenou podporu pro navození rovnováhy a pohody.
Hormony jsou v oblasti ženského zdraví pomyslným kompasem, který nás provází všemi životními etapami.
Dáme si nějaký příklad? Když se podíváme třeba na pivoňku (Paeonia lactiflora). Pivoňka je více, než jen krásná květina s okvětním plátkem. Ale je také známá pro svoji roli při vyrovnávání hormonů.
Ať už hledáme úlevu od příznaků PMS nebo stabilitu v období menopauzy, pivoňka je tu pro nás. Ve spolupráci s naším tělem pomáhá harmonicky stabilizovat menstruační cyklus a také zmírňuje výkyvy nálad a pocity nepohodlí.
Černý kohoš (ploštičník hroznatý) je tradičně používanou bylinou pro podporu menopauzálního komfortu a lymfatického systému. Jeho sloučeniny působí na serotoninové receptory, snižují frekvenci a intenzitu návalů horka a zároveň zachovávají neurochemickou rovnováhu.
Tyto byliny jsou více, než jen dary přírody, jsou našimi pomocníky na cestě za vyrovnanými hormony.
Pro ženy v reprodukční fázi života mohou být nepříjemné pocity, spojené s menstruací někdy náročné. Kůra kaliny obecné (Viburnum opulus) uvolňuje napětí děložních svalů. Je tak věrná svému jménu v angličtině („cramp“), které v překladu znamená křeč.
Kůra kaliny nabízí jemné, ale účinné řešení pro stahy neboli křeče, které jsou příčinou menstruačních bolestí.
Další zajímavá bylinka je bergamot, voňavý citrus, se svými zklidňujícími vlastnostmi. Je známá tím, že tlumí záněty a zmírňuje bolest a stává se tudíž přirozeným útočištěm před menstruačními potížemi.
Je dobré si z ní uvařit uklidňující čaj nebo přidat rovnou do jídla a nechat nádhernou vůni bergamotu, aby nám zvedla náladu a ulevila od menstruačních potíží.
Tyto bylinky společně nám pomáhají zmírnit menstruační bolesti.
Menopauza přináší mnoho změn, jak z fyzického, tak emočního hlediska.
Šalvěj (Salvia officinalis) je skvělá bylinka, která pomáhá odlehčit příznaky menopauzy. Složení šalvěje má vliv na hypotalamus a hypofýzu.
Umí snížit tělesnou teplotu a zmírnit občas velmi nepříjemné návaly horka.
Olej z pupalky dvouleté (Oenothera biennis) obsahuje vzácnou sloučeninu, kyselinu gama-linolenovou (GLA). Tato živina pomáhá při produkci prostaglandinů, zmírňuje výkyvy nálad a nepohodlí během této transformační fáze.
Smldinec chlupatý navíc nabízí šetrný, přirozený přístup k podpoře hormonální rovnováhy během menopauzy.
Tyto bylinky se stávají nezbytnými společníky pro bezproblémovou cestu touto životní proměnou.
My ženy jsme často v pozici, kdy musíme čelit mnoha rolím a úlohám zároveň. Proto je velmi důležitý silný imunitní systém.
Astragalus (Astragalus membranaceus) a Echinacea (Echinacea purpurea) jsou další pomocníci na naší cestě za zdravím.
Astragalus se svými polysacharidy podporuje tvorbu bílých krvinek a posiluje naši odolnost vůči stresu a infekcím.
Echinacea působí jako mocný imunitní stimulátor, aktivuje makrofágy a zvyšuje jejich schopnost likvidovat patogeny. Echinacea je velmi oblíbená bylinka, jejíž složení podporuje imunitní systém. Běžně známá jako třapatka, echinacea je rod kvetoucích rostlin z čeledi sedmikráskovitých (Asteraceae).
Tyto bylinky jsou strážcem naší vitality. Pochází ze Severní Ameriky a původní obyvatelé ji tradičně využívali pro její přírodní vlastnosti. Tato bylinka může být užitečným doplňkem imunity a zkrácení doby trvání nachlazení a chřipky.
Cesta za zdravím je pro každou ženu protkána jedinečnými fázemi, výzvami a úspěchy. Bylinky se svými přirozenými léčivými a vyrovnávacími vlastnostmi mohou pracovat v harmonii s naším tělem a poskytnout mu cennou podporu.
Nezapomeňme, že k bylinným přípravkům je třeba přistupovat opatrně a vždy je vhodné se poradit se zkušeným bylinkářem, zejména při řešení konkrétních zdravotních problémů.