Obyvatelé našich střev se vyvíjeli mnohá tisíciletí, ale naše moderní doba jim docela značně komplikuje život. Protože ono moderno s sebou přineslo i velikou změnu ve způsobu našeho stravování. Požíváme vesměs vysoce kalorické, uměle vyráběné potraviny a ruku v ruce s tím máme i téměř sterilní domovy a nadužíváme antibiotika. Všechny tyto změny jsou pro nás střevní mikrobiom hrozbou.
Někdo se domnívá, že je to shluk buněk, který obklopuje několik posledních námi snědených jídel. Ale on obsahuje i velké množství bakterií a dalších mikrobů. Přestože se mikrobi hemží po celém povrchu našeho těla, ve všech otvorech i dutinách, přece jen nejvíc jich máme v tlustém střevě.
Úkolem těchto bakterií je mimo jiné i chemické rozkládání a konzumace nestravitelné vlákniny, kterou přeměňují na sloučeniny. A tyto sloučeniny už umíme vstřebat. Některé z nich jsou pro naše zdraví velmi důležité a tento proces je jedinou možností, jak můžeme získat živiny z těžce stravitelné dietní vlákniny.
Protože pokud tyto bakterie podpoříme v jejich úsilí, aby produkovaly pro nás příznivé sloučeniny, které naše tělo velmi potřebuje, pak jsme se rozhodli jít velmi prospěšnou cestou ve vztahu k našemu zdraví, kterému tímto prokážeme obrovskou službu.
Je to střevní mikrobiota. A řídí náš imunitní systém více, než jsme si kdy dokázali představit. A na imunitním systému doslova stojí i padá naše zdraví.
Pokud funguje dobře, dokážeme velmi efektivně bojovat proti infekcím a zneškodnit choroby na samém počátku jejich zrodu.
Pokud ovšem náš imunitní systém nepracuje optimálně, můžeme mít nakročeno k mnoha onemocněním.
Pokud jsou naše bakterie zdravé, pak je velmi pravděpodobné, že i náš imunitní systém funguje dobře.
Když ale nejsou naše střevní bakterie zdravé, hrozí nám větší riziko rakoviny a autoimunitního onemocnění.
Náš střevní mikrobiom produkuje chemické látky, které mohou mít dopad na míru zanícení v těle. To je v podstatě obranná reakce našeho těla na zranění nebo možnou hrozbu. Projevovat se může otokem, podrážděním a zarudnutím – v našem střevě i v celém těle.
Zánět pak může být původcem laviny dalších zdravotních problémů.
Některé chemické látky, které vytváří naše mikrobiota, komunikují přímo s naší centrální nervovou soustavou právě přes osu mozek – střevo.
O této komunikaci vyplouvají na povrch stále další a další poznatky.
A právě uvedená osa má obrovský vliv na náš zdravotní stav a její úloha rozhodně nespočívá pouze v pokynu, kdy máme hlad a je třeba se najíst.
Střevní bakterie také mohou ovlivňovat:
Jak vidno, střevní bakterie a doslova láskyplná péče o ně, je nesmírně důležitá a prospěšná z mnoha závažných důvodů.
O dalších napíšu zase příště.